tamnokosa žena stavlja zdravi dezodorans pod pazuh zbog izbjegavanja raka dojke
FOTO: Ana Essentiels
ZDRAVLJE

Antiperspiranti i rizik od raka dojke

Godinama se govori o tome kako korištenje antiperspiranata može uzrokovati rak dojke. Istraživanja o ovoj temi su ograničena, a većina studija koja je provedena, nije pronašla vezu između upotrebe antiperspiranata i razvoja raka dojke. Većina današnjih dezodoransa ne sadrži paraben, iako i za njega, kao i za aluminij nije dokazano da mogu utjecati na pojavu raka dojke. Usprkos tome u današnje vrijeme se sve više izbjegava upotreba proizvoda koji sadrže paraben i aluminij.

By

Cancer.org

on

28/12/2022

Povećava li korištenje antiperspiranata rizik od raka dojke?

Ne postoje pouzdane epidemiološke studije (studije na ljudima) koje povezuju rizik od raka dojke i korištenje antiperspiranata, a malo je znanstvenih dokaza koji podupiru ovu tvrdnju.

Studije na ljudima koje su se bavile ovom problematikom su studije u kojima su osobe sa i bez dijagnoze raka dojke ispitivane o prethodnoj upotrebi antiperspiranata. Ovakve vrste istraživanja često je teško protumačiti, jer se oslanjaju na sjećanje osoba o korištenju antiperspiranta godinama ranije, a ljudi s rakom skloniji su prisjećanju izloženosti za koju misle da bi mogla biti povezana s rakom.

Ipak, većina studija koja se bavila upotrebom antiperspiranata i rizikom od raka dojke nije potvrdila vezu među njima.

Studija u koju je bilo uključeno oko osamsto žena s rakom dojke i približan broj žena bez dijagnoze raka, nije otkrila vezu između rizika od raka dojke i upotrebe antiperspiranata, dezodoransa ili brijanja pazuha.

Nekoliko je studija ukazalo na moguću povezanosti, ali rezultate tih studija treba tumačiti s oprezom zbog malog broja ispitanica koje su u njima sudjelovale. Za potvrdu ovih rezultata potrebne su veće i bolje osmišljene epidemiološke studije.

Uzrokuje li korištenje antiperspiranata, nakon brijanja pazuha, otpuštanje kemikalija u tijelo?

Ne postoje dokazi za ovu tezu. Korištenje britvice može povećati rizik od infekcije kože. Ako je koža ispod pazuha nadražena ili inficirana, moguće je da bi antiperspiranti mogli izazvati iritaciju. No, malo je vjerojatno da je to izvor kancerogenih tvari koji ulaze u tijelo i dopiru do stanica dojke.

FOTO: Shvets

Povećavaju li parabeni rizik od raka dojke?

Trenutno nema epidemioloških dokaza da parabeni povećavaju rizik od raka dojke.

Parabeni su kemikalije koje se koriste kao konzervansi i dodaci mnogim vrstama šminke (poput ruža za usne, maskare, korektora i pudera) i proizvoda za njegu kože (poput losiona, proizvoda za brijanje i krema za sunčanje). Parabeni se mogu apsorbirati kroz kožu.

Istaknuti su kao mogući zdravstveni problem, jer su laboratorijske studije pokazale da imaju slaba svojstva slična estrogenu. Estrogen je ženski hormon za koji se zna da uzrokuje rast stanica dojke, normalnih i stanica raka. Neka stanja koja povećavaju izloženost tijela estrogenu (rane menstruacije, kasne menopauze, pretilosti) povezana su s povećanim rizikom od raka dojke.

Do sada studije na ljudima nisu pokazale izravnu vezu između parabena i raka dojke. Postoje i mnogi drugi spojevi u okolišu koji oponašaju prirodni estrogen.

Iako nema potvrđenih zdravstvenih rizika od parabena u hrani, lijekovima, kozmetici i proizvodima za njegu kože, zabrinutost zbog izloženosti parabenima dovodi do izbjegavanja proizvoda koji ih sadrže.

Mnoge poznate marke antiperspiranata i dezodoransa većinom ne sadrže parabene.

Treba li se brinuti zbog aluminija u antiperspirantima?

Spojevi na bazi aluminija aktivni su sastojci antiperspiranata. Blokiraju znojne žlijezde kako bi spriječile izlazak znoja na površinu kože. Neki su istraživači postavili teoriju da koža može apsorbirati spojeve aluminija i uzrokovati promjene u estrogenskim receptorima stanica dojke.

Budući da estrogen može pospješiti rast i kancerogenih i nekancerogenih stanica dojke, neki znanstvenici sugeriraju da korištenje spojeva na bazi aluminija u antiperspirantima može biti faktor rizika za razvoj raka dojke.

Istraživanje kojim se proučavala apsorpcija aluminija iz antiperspiranata, koji sadrže aluminijev klorohidrat, nanesenih na kožu ispod pazuha pokazalo je da je apsorbiran samo mali dio (0,012%). Količina apsorbiranog aluminija puno je manja od one za koju se očekuje da će se apsorbirati iz hrane tijekom istog vremena.

Također nije dokazano da tkivo raka dojke sadrži više aluminija nego normalno tkivo dojke. Studija koja je proučavala žene s rakom dojke nije otkrila stvarnu razliku u koncentraciji aluminija između tkiva zahvaćenog rakom i okolnog zdravog tkiva.

U ovom trenutku ne postoji jasna veza između antiperspiranata koji sadrže aluminij i raka dojke.

FOTO: Polina Kovaleva

Sprječavaju li antiperspiranti oslobađanje toksina, koji uzrokuju rak, kroz limfne čvorove pod pazuhom?

Limfni čvorovi u našem tijelu pomažu očistiti bakterije, viruse i druge moguće patogene, ali limfni čvorovi ne oslobađaju toksine znojenjem. Zapravo, limfni čvorovi nisu povezani sa znojnim žlijezdama. Žlijezde znojnice nalaze se u koži, a ne u limfnim čvorovima. Glavna funkcija žlijezda znojnica je pomoći u hlađenju tijela, a ne riješiti se toksina.

Većina tvari koje uzrokuju rak, koje uđu u tijelo, uklanjaju se iz krvi putem bubrega i jetre.

Je li razlog pojave karcinoma, većinom u gornjem vanjskom dijelu dojke, izloženost limfnih čvorova antiperspirantima?

Limfni čvorovi mogu se naći posvuda u tijelu pa tako i u prsnom košu i imaju važnu ulogu. Pazušni (aksilarni) čvorovi filtriraju većinu limfe koja ide iz dojke prije nego što se vrati u krvotok. Ovi čvorovi nalaze se pod pazuhom, u gornjem vanjskom kvadrantu dojke, blizu ključne kosti.

Kvadranti dojke nisu svi iste veličine. Otprilike polovica svih karcinoma dojke razvije se u gornjem vanjskom dijelu dojke, razlog tome je što u tom području ima više tkiva dojke. Broj karcinoma dojke u gornjem vanjskom dijelu dojke proporcionalan je količini tkiva dojke u tom području.

Nema dokaza koji bi upućivali na to da je mjesto raka unutar dojke povezano s uporabom antiperspiranata ili brijanjem ispod pazuha.

Zašto se antiperspiranti ne smiju koristiti prije mamografije?

Vjerojatno ćete dobiti uputu da ne koristite antiperspirant ili dezodorans kada idete na mamografiju, jer mnogi od tih proizvoda sadrže aluminij. Ovaj metal može na mamografiji pokazati sitne bijele točkice koje izgledaju kao mikrokalcifikati, a oni ukazuju na mogući znak raka dojke. Zbog toga je najbolje ne koristiti ove proizvode kako ne bi došlo do zabune prilikom očitanja mamografskih snimki.