
Nena, žena širokog osmijeha, velike duše i spretnih ruku. Put kojim je prošla nije bio nimalo lagan, karcinomi koji su se vraćali i redali jedan za drugim, nikada nisu sputavali ovu ženu ogromnog srca u želji da obraduje svoje bližnje i humanitarnim radom sve one kojima je potrebno.

Bilo koja vrsta operativnog zahvata je stres za tijelo i može utjecati na imunološki sustav. Anestetici dovode do gubitka osjećaja, nestaje mišićna napetost, u dubokom smo snu, sve je to veliko opterećenje za naš organizam. Na koje sve načine operativni zahvat raka dojke utječe na imunološki sustav i o čemu moramo voditi brigu prije samog zahvata pročitajte u tekstu.

Trudnoća je vrijeme kada bi svaka žena trebala uživati u miru i pripremama za dolazak prinove. Ali što kada se dogode nepredviđene situacije, one koje najviše straše, što kada u sred tog blaženog stanja napipate kvržice na dojkama? Borba i strah, nije li možda rak?

Novo životno poglavlje o kojem ne znaš ništa. Poneka lijepa riječ i odgovori na pitanja koja su se otvorila u izazovu života. Nije teško biti čovjek!

Invazivni rak dojke ozbiljna je maligna bolest koja predstavlja značajan zdravstveni izazov. Ovu vrstu raka karakterizira prodor malignih stanica iz mliječnih kanalića ili žlijezda u okolno tkivo i potencijalno daljnje širenje na udaljene organe. Invazivni rak dojke može se podijeliti na invazivni duktalni, invazivni lobularni i druge rijetke vrste, a dijagnoza i liječenje ovise o karakteristikama tumora.

Kada u nekoliko dana krenu poruke sa lošim vijestima o metastazama, novootkrivenim karcinomima, nekako se u vama pali lampica za uzbunu, što se događa? Razmišljajući o tome zadnjih dana, zaključila sam da postoje samo dvije opcije. Prva je da se odjednom povećao broj novootkrivenih karcinoma ili po meni vjerojatnija, postali smo svjesni da rak nije nešto o čemu treba šutjeti, nego reći, da tu je i idemo se boriti!

U trenutku dijagnoze raka dojke neminovno nam se nameću pitanja zašto je došlo do toga? Što je pošlo po zlu? Zašto sam ja dobila rak? Dug je proces od promjene zdravih stanica do zloćudnih, do raka. Njihova mutacija razvija sposobnost izbjegavanja imunološkog sustava. U prvom dijelu o imunološkom sustavu donosimo neke od odgovora kako se sve skupa događa, kako dolazi do stvaranja zloćudnih stanica i tumora.

Trebaju li mlade djevojke ići na preventivne preglede? Trebaju li se zabrinuti kada osjete kvržicu prilikom samopregleda? Realno ne trebaju se puno brinuti, ali pregledati svakako da. Priča je ovo mlade djevojke kod koje je na sreću sve ispalo u redu. Kako ona sama kaže "Dobro je dok je dobro!"

Na fotografiji je google doktorica Marina. Diplomirala na temu "rak dojke", u svim smjerovima...radiologija, kirurgija, onkologija. Hm da, ima li to smisla? Naravno da nema, dođe dan kada sam sebi moraš reći STOP! Treba se sabrati i vratiti u "normalu".