ruka u bijelim rukavicama drži injekcije s uzorcima za dokazivanje raka dojke biopsijom i punkcijom
FOTO: Karolina Grabowska
RAK DOJKE

Kako otkriti rak dojke na vrijeme: Sve o citološkoj punkciji i core biopsiji

Core biopsija i citološka punkcija dijagnostičke su metode koje se često koriste u slučajevima sumnje na rak dojke. Ove metode su sigurne, minimalno invazivne i omogućuju preciznu dijagnostiku prisutnosti malignih stanica. Kombinacija core biopsije i citološke punkcije pruža važne informacije o tipu raka dojke, što je ključno za planiranje liječenja.

By

Mamo

on

2/1/2025

Ključne dijagnostičke metode za rano otkrivanje raka dojke

Citološka punkcija i core biopsija često se koriste kao pouzdane dijagnostičke metode u slučajevima sumnje na rak dojke. Ako primijetite promjene na dojci, poput sumnjivih kvržica, rezultata mamografije ili ultrazvuka (BI-RADS 4 ili BI-RADS 5), ove metode mogu pružiti važne informacije o prisutnosti malignih stanica i pomoći liječnicima u postavljanju točne dijagnoze.

Kombinacija core biopsije i citološke punkcije omogućuje preciznu dijagnozu raka dojke te pomaže stručnjacima u određivanju najboljeg plana liječenja prilagođenog svakoj pacijentici. Ove metode ključne su u ranom otkrivanju raka dojke, preciznoj dijagnostici i pravovremenom liječenju.

U nastavku saznajte više o postupku, prednostima i nedostacima core biopsije i citološke punkcije te kako se koriste u dijagnostici raka dojke.

Citološka punkcija – brza i pouzdana metoda za dijagnozu raka dojke

Citološka punkcija jedna je od najbržih i minimalno invazivnih dijagnostičkih metoda za procjenu promjena u dojci, posebno kada postoji sumnja na rak dojke. Ova metoda omogućuje potvrdu ili isključivanje prisutnosti malignih stanica uz minimalnu nelagodu za pacijenticu.

Postupak citološke punkcije izvodi se tankom iglom, obično ambulantno i uz lokalnu anesteziju. Nakon što se anestetik ubrizga u dojku, liječnik uzima mali uzorak stanica iz sumnjivog područja za citološku analizu. Uzorak se zatim šalje u laboratorij, gdje ga citolog pregledava pod mikroskopom kako bi se utvrdila prisutnost abnormalnih stanica.

Postupak je jednostavan i traje vrlo kratko. Radi preciznosti, izvodi se pod ultrazvučnim navođenjem. Nakon punkcije, mjesto uzimanja uzorka pokriva se sterilnom gazom, a komplikacije su izuzetno rijetke i uključuju blago krvarenje, otekline ili modrice.

Prednosti citološke punkcije

- Minimalna bol i odsutnost ožiljka.

- Brzi rezultati – idealno za ranu dijagnozu raka dojke.

- Sigurnost i preciznost uz ultrazvučno navođenje.

Citološka punkcija preporučuje se za procjenu sumnjivih promjena u dojci, uključujući kvržice ili maligne indikacije vidljive na mamografiji ili ultrazvuku.

Kada je potrebna citološka punkcija?

Citološka punkcija koristi se u različitim situacijama za brzu i preciznu procjenu promjena u dojci:

- Sumnjive kvržice u dojci: Ako se tijekom samopregleda ili kliničkog pregleda nađe kvržica, citološka punkcija pomaže brzo i pouzdano procijeniti postoji li rizik od raka dojke.

- Maligne promjene na mamografiji ili ultrazvuku: Kada rezultati pregleda dojki (BI-RADS 4 ili BI-RADS 5) upućuju na moguće maligne promjene, punkcija omogućuje daljnju analizu.

- Vodene ciste: Ovom metodom moguće je isprazniti ciste i analizirati sadržaj pod mikroskopom.

- Praćenje ranije poznatih promjena: Ako su prethodni pregledi otkrili promjene u dojci, citološka punkcija može pružiti dodatne informacije o njima.

Što znače rezultati citološke punkcije?

Rezultati citološke punkcije pružaju važne informacije o promjenama u dojci. Oni mogu biti:

- Benigni (dobroćudni): Nalazi pokazuju da je promjena u dojci, poput fibroadenoma, ciste ili druge lezije, dobroćudna.

- Maligni (zloćudni): Citološka punkcija otkriva prisutnost malignih stanica, što upućuje na dijagnozu raka dojke.

- Neodređeni: U nekim slučajevima, uzorak može biti nedovoljan ili igla možda nije pogodila područje s malignim stanicama. U takvim situacijama potrebno je ponoviti punkciju ili obaviti core biopsiju za detaljniju analizu.

Važno je napomenuti da, iako citološka punkcija pruža informacije o prisutnosti malignih stanica, nije uvijek dovoljna za potpunu dijagnozu raka dojke. Kada je potrebno preciznije utvrditi dijagnozu, liječnik će preporučiti core biopsiju, koja omogućuje detaljnu analizu tkiva.

FOTO: Tara Winstead

Što je core biopsija i kada se koristi?

Core biopsija jedna je od najučinkovitijih dijagnostičkih metoda za detaljnu analizu sumnjivih tvorbi u dojci. Ova metoda omogućuje uzimanje uzorka tkiva radi procjene prisutnosti tumorskih stanica, njihove agresivnosti i drugih karakteristika, čime pomaže u postavljanju precizne dijagnoze raka dojke.

Kako se izvodi postupak core biopsije?

Postupak se obavlja ambulantno, koristeći široku iglu:

- Priprema: Core biopsija izvodi se pod lokalnom anestezijom u ležećem položaju, što minimalizira nelagodu.

- Uzimanje uzorka: Uz pomoć široke igle uzima se cilindrični uzorak tkiva iz sumnjive tvorbe, a postupak se prati ultrazvukom radi preciznosti. Obično se uzima više uzoraka kako bi se osigurala kvalitetna analiza.

- Trajanje: Cijeli postupak traje petnaest do trideset minuta.

Nakon zahvata mjesto biopsije prekriva se sterilnom gazom. Moguće su blage nuspojave poput boli, hematoma ili manjeg krvarenja, no one su rijetke. Pacijenticama se savjetuje izbjegavanje napornih aktivnosti tijekom iduća dva dana kako bi se omogućilo pravilno zacjeljivanje.

Prednosti core biopsije

- Detaljna analiza: Omogućuje uzimanje većeg uzorka tkiva u usporedbi s citološkom punkcijom, što olakšava preciznu dijagnozu i određivanje stadija raka.

- Mogućnost dodatnih testiranja: Uzorak se šalje na patohistološku analizu radi procjene malignih stanica i dodatnih karakteristika tumora.

- Minimalni rizici i mali ožiljak: Postupak je siguran, a ožiljak nakon zahvata obično je vrlo malen.

Core biopsija ključna je metoda za planiranje liječenja raka dojke, jer pruža točne informacije o tumoru, čime omogućuje prilagođeni pristup svakoj pacijentici.

Izvor: Breast Cancer Now, Pliva zdravlje, ACS, Breast Cancer Research, Croris.hr