
Tumorski markeri kod raka dojke
Postoji nekoliko tumorskih markera koji su povezani s rakom dojke. Testiranje se provodi jednostavnim uzimanjem uzorka krvi iz vene na ruci. Osim nalaza tumorskih markera, potrebno je uzeti u obzir i rezultate drugih pretraga kako bi se moglo procijeniti događa li se nešto u organizmu. Kao što normalan nalaz tumorskih markera ne znači da nemate rak, isto tako povišen nalaz ne znači nužno da ga imate. Postoje razna dobroćudna stanja kod kojih su markeri povišeni.
U ranoj fazi rak obično nema izraženih fizičkih simptoma. Naš imunološki sustav rano prepoznaje stanice tumora i obično se uspješno bori s njima. Međutim, ponekad tumorske stanice zaobiđu imunološki sustav i počinju nekontrolirano rasti.
Tumorski markeri su tvari (proteini) koje proizvode stanice raka, a ponekad i stanice našeg organizma kao odgovor na rast tumora. Nalaze se i u organizmu zdravog čovjeka, ali njihova koncentracija je puno manja. Tumorski markeri mogu se naći u krvi.
Kod raka dojke nalazimo tumorske markere:
- CA 15-3: kada se nađu u krvi upućuju na prisutnost stanica raka dojke,
- CEA (karcinoembrionalni antigen): CEA je marker koji se povezuje sa kolorektalnim rakom. Međutim, može se naći i kod drugih vrsta raka, uključujući i rak dojke,
- CA 125: CA 125 je marker koji se najčešće povezuje s rakom jajnika, ali može biti i znak raka dojke.
Ponekad se dijelovi tumora mogu odvojiti i cirkulirati u krvi. Cirkulirajuće tumorske stanice (CTC) također se mogu koristiti kao tumorski marker. Visoke količine cirkulirajućih tumorskih stanica u krvi mogu značiti da se rak širi, to jest metastazira. Ove stanice svakako su povezane s progresijom raka.
Kada se određuju tumorski markeri za rak dojke?
Vaš onkolog može zatražiti nalaz tumorskih markera radi mjerenje njihove razine u organizmu, što može biti korisno:
- za procjenu kako tumor reagira na liječenje,
- za procjenu da li se rak proširio (metastazirao),
- utvrditi da li se rak koji je bio u remisiji vratio,
- utvrditi da li je liječenje uspješno.
Nalaz tumorskih markera može pomoći u donošenju odluka o daljnjem liječenju. Ako je povišen, to može značiti da trenutno liječenje nije djelotvorno. U tom slučaju potrebno je prilagoditi ili promijeniti liječenje drugom vrstom lijekova.
Osim toga, povišeni tumorski markeri mogu signalizirati povratak bolesti.

Nedostaci nalaza tumorskih markera
Iako rezultati nalaza tumorskih markera mogu biti informativnog karaktera, bez daljnje obrade ne mogu biti jedini parametar kod donošenja odluke o liječenju.
Normalan nalaz tumorskih markera ne znači da nemate rak ili da ste u remisiji.
Tumorski marker CA 15-3 je povišen kod manje od pedeset posto žena s ranim rakom dojke i kod osamdeset posto žena s metastatskim rakom dojke. To znači da postoji značajan broj žena koje dobiju normalan rezultat nalaza tumorskih markera, unatoč tome što imaju rak.
Isto tako, povišen nalaz tumorskih markera ne znači nužno da imate rak, da se širi (metastazira) ili da vaše liječenje ne djeluje. Moguće je da različita dobroćudna stanja uzrokuju povišene razine tumorskih markera, poput benignih promjena u dojci.
Ipak, pojedini tumorski markeri, poput CA 15-3, CA 125 i CEA, mogu se zajedno s drugim pretragama koristiti za odluku o liječenju metastatskog raka dojke.
Povišeni nalazi tumorskih markera mogu biti uznemirujući, no potrebno je obaviti dodatne preglede za donošenje odluka o eventualnom liječenju. Važno je razgovarati o svemu sa svojim onkologom, kako biste saznali sve o prednostima i nedostacima prije samog testiranja.
Priprema za analizu tumorskih markera
Nalaz tumorskih markera za rak dojke radi se jednostavnim vađenjem krvi.
Ne postoje nikakve posebne pripreme prije vađenja krvi. Međutim, možete razgovarati sa svojim onkologom o lijekovima ili dodacima prehrani koje koristite.
Rezultati nalaza tumorskih markera
Vrijeme potrebno da nalaz bude gotov ovisi o laboratoriju koji radi testiranje.
Budući da su tumorski markeri povezani sa stanicama raka, povišeni nalaz može biti pokazatelj da:
- trenutna terapije ne djeluje učinkovito,
- je prisutna veća količina tumorskih stanica,
- metastazira na druge organe ili kosti.

Uvijek imajte na umu da nalazi tumorskih markera sami po sebi nisu konačni. Zbog toga će vaš onkolog razmotriti druge pretrage, kao i vašu individualnu situaciju prije nego što odluči o daljnjim koracima.
Neke od pretraga koje ćete vjerojatno morati učiniti su:
- ultrazvuk dojke,
- mamografija
- magnetska rezonanca,
- scintigrafija,
- kompjuterizirana tomografija (CT),
- PET CT.
Važno je znati
Tumorski markeri za rak dojke ne koriste se kao probir, jer nisu dovoljno osjetljivi.
Tumorski markeri ne smiju se upotrebljavati za dijagnosticiranje maligne bolesti.
Normalne razine tumorskih markera ne znače da nemate rak.
Povišene razine tumorskih markera upućuje na postojanje raka, ali postoje i dobroćudna stanja kod kojih su povišeni.
Razina tumorskih markera pomaže u procjeni stadija bolesti, ali i uspjeha liječenja.
Praćenje razine tumorskih markera korisna je za uvid u uspješnost terapije.
Bitno je mjeriti tumorske markere prije, za vrijeme i nakon terapije, jer se razina mijenja čak i kod male promjene razine malignih stanica.